POREIKIS NESAUGUMUI IR KAIP POZITYVIAI JĮ PATENKINTI
4 December 2023 2023-12-18 11:35POREIKIS NESAUGUMUI IR KAIP POZITYVIAI JĮ PATENKINTI
Šiandien noriu su jumis pasidalinti mintimis apie vieną iš mūsų bazinių poreikių – NESAUGUMĄ.
🤔 Skamba paradoksaliai, ar ne?
Juk atrodo didžioji dalis mūsų gyvenimo yra skirta kitam poreikiui – saugumui užtikrinti…
Tačiau vėlgi, kaip ir visur kur mūsų gyvenime, poliariškumo principas galioja ir čia…
👫 Saugumas ir nesaugumas yra du drauge egzistuojantys mūsų poreikiai, kurie kuria trintį mūsų gyvenime.
🏔 Ji veda anapus įprastos rutinos, komforto zonos, anapus to, kas mums žinoma ir pažįstama.
Ir ne veltui tai yra vadinama baziniu poreikiu. Jis yra ne mažiau reikalingas mūsų gyvenime, kaip ir kiti penki: saugumas, reikšmingumas, ryšys, augimas ir dalinimasis.
❓ Tad kas gi yra nesaugumo poreikis?
🏄 NESAUGUMO POREIKIS yra susijęs su naujais įspūdžiais, patyrimais, įvairove, iššūkiais, siurprizais ir netikėtumais, kurių patys siekiame ir ieškome.
Kam viso to reikia?
🏋 Tai – mūsų poreikis adrenalinui, kuris tarsi raumenų auginimas, kyla iš sąveikos su tam tikra krūvio – pasipriešinimo doze.
Nesaugumo ar įvairovės poreikio patenkinimas stimuliuoja mūsų nervų sistemą, kuria naujus neuronų ryšius, aktyvuoja visą organizmą, skatina kūrybiškumą, inovacijas, atneša netikėtas įžvalgas ir sumanymus, sprendimus.
🏞 Būtent todėl norime patirti kažką naujo ir neįprasto, keliauti, išmokti, išmėginti, sužinoti, plėsti savo galimybių ribas…
😑 Pastarojo meto įvykiai radikaliai apribojo mūsų patyrimus fizine prasme – pasijutome suvaržyti, uždaryti ir nesaugūs negatyvia prasme (iškilus grėsmei sveikatai ar net gyvybei, negatyviai pasikeitus mūsų gyvenimo ir darbo sąlygoms).
Tačiau, šis poreikis, kaip pozityvių įspūdžių mūsų gyvenime variklis, vaduojantis iš rutinos “apkerpėjimo”, apatijos, nusivylimo ir nuobodulio, motyvuojantis gyventi ir pažinti, išliko. Ir vėlgi esame sąmoningai skatinami prisiminti, kad net ir dabartinėmis gyvenimo aplinkybėmis galime atrasti būdų kaip patenkinti šį poreikį pozityviąja prasme.
Atpažinti ir pripažinti savo poreikį tai – žengti žingsnį į tikrą pasirūpinimą savimi.
O kaip gi jūs patenkinate šį vidinį savo poreikį?